Kontrola cloud troškova uz automatizaciju: Da li ste čuli za FinOps2.0?

Katarina Marinković

13.02.2023

Prelazak na jedno ili više cloud okruženja je promena za koju mnoge organizacije nisu u potpunosti spremne. Uprkos brojnim prednostima cloud storidža, uprkos transparentnijim troškovima i pretvaranju kapitalni troškova (CapEx) u operativne (OpEx), očekivana finansijska vrednost se ne postiže. Bez obzira da li koriste privatni, javni ili hibridni cloud, mnoge kompanije imaju razloga za brigu – njihovi cloud resursi ostaju neiskorišćeni.

Potreba za optimizacijom cloud troškova ključna je za korisnike cloud-a zaključak je “Flexera 2022 State of the Cloud” izveštaja koji sadrži rezultate ankete sprovedene pri kraju 2022. godine. Uz podatak da velike kompanije ne koriste čak trećinu svojih cloud investicija, anketa je bacila svetlo na važnost inicijativa za kontrolu troškova na cloud-u i usvajanje upravljačkih praksi kao što je FinOps.

Šta je FinOps?

DevOps, SecOps, DevSecOps… FinOps. Čini se kao da svakog dana čujemo za nove “ops” akronime koji niču takvom brzinom da se među ljudima iz IT sveta za njih uveliko koristi nadimak “YA” (yet another). Čak se i ugledni Forbes u tekstu posvećenom FinOps-u pita – “da li je FinOps buzzword ili realnost?” – zaključujući da je reč o disciplini koja je oduvek bila neophodna, a koja je sada dobila i zvanično ime.

FinOps Fondacija definiše ovu praksu kao evoluirajuću cloud menadžement disciplinu i kulturološku praksu koja omogućava organizacijama da ostvare maksimalnu poslovnu vrednost pomažući inženjerskim, finansijskim, tehnološkim i biznis timovima da zajednički donose odluke o troškovima, zasnovane na podacima.

Najjednostavnije rečeno, FinOps je upostavljanje cloud finansijske higijene. To se postiže praćenjem, analizom i optimizacijom cloud troškova u svim segmentima organizacije. Ove korake FinOps putovanja FinOps Fondacija grupisala je u tri faze: “inform, optimize, operate”.

Optimizacija troškova: vidiljivost je preduslov za uštedu

Upravljanje cloud troškovima iziskuje jasne uvide. Da biste utvrdili kako i na šta trošite resure i novac, a time i mogućnosti za optimizaciju potrošnje, potrebno je da definišete sve elemente svog cloud okruženja. Bez strateških procesa i alata koji će svim relevantnim stejkholderima pružiti ove uvide, ne može se preći na sledeći korak – optimizaciju troškova na cloud-u.


Dobijte maksimum od cloud-a

Steknite uvid u stanje svog IT ekosistema, cloud troškova i prilika za optimizaciju.
Saznajte više.


Naoružana informacijama prikupljenim u fazi informisanja, organizacija počinje troškovnu optimizaciju koja uključuje rightsizing, korišćenje rezervisanih instanci, kao spot instanci, te plan za smanjenje troškova, i prelazi u treću – operativnu fazu. Oslanjajući se na podatke i uvide iz prve dve faze, kompanija može da prati metrike koje indiciraju usaglašanje ili devijaciju od FinOps ciljeva. U tome joj pomažu nove tehnologije kao što su alati za analitiku i automatizaciju.

Kompleksnost cloud ekosistema, sačinjenog od različitih provajdera, sa raznim modelima naplate resura i usluga, i analiza podataka koje ti resursi generišu čini upotrebu tehnologije esencijalnom komponentom FinOps-a. Ili kraće, dani kada su se za kalkulaciju i adresiranje cloud troškove koristili manuelni procesi, zasnovani na Excel tabelama, odavno su iza nas.

FinOps izazovi i potreba za automatizacijom

Već smo naveli da je prvi korak FinOps primene sticanje i održavanje vidiljivosti u cloud okruženju. Vidljivost pomaže da se potrošnja drži pod kontrolom, da se identifikuje šta je i koliko potrošeno na konkretne projekte ili timove, te da se brže ispita iznenadan rast troškova. Za kontolisanje potrošnje, kompanijama su na raspolaganju brojni alati u cloud-u, razvijeni za monitoring, izveštavanje i kreiranje optimizovanih šablona korišćenja resura. Ovaj pristup, međutim, oduzima dragoceno vreme i zahteva da imate osobu (ili čak tim ljudi) koja će redovno sprovoditi konfigiraciju resursa i druge zadatke. Dodatan izazov je razvoj FinOps kulture među timovima, koje treba edukovati kako da alociraju, izaberu, prate i podnose izveštaje o cloud troškovima. Kada se svede račun, uloženo vreme i resursi za sticanje uvida o cloud troškovima mogu anulirati bilo kakvu uštedu, koja se zahvaljujući njima postigla. Kako automatizacija može da pomogne?

Autoskaliranje resursa

Automatizovano skaliranje omogućava timovima da isprate takozvane pikove u podražnji i optimizuju troškove kroz vertikalno skaliranje (up/down) i horizontano skaliranje (out/in) resursa. Kako bi implementirali proces kontinuiranog upravljanja kapacitetima, zasnovan na automatizovanom skaliranju, timovi ih moraju dobro proceniti, imati uvide u njihove zahteve i sposobnost predviđanja budućih potreba. U tome im pomažu alati kao što je Spot by NetApp, koji procenjuju i prediciraju zahteve, i autoskaliraju infrastrukturu tako što svakom workload-u alociraju potrebne resurse, u pravom trenutku, eliminišući overprovisioning.


Kontinuirana optimizacija cloud resursa

Saznajte kako da preuzmete kontrolu nad svojom cloud potrošnjom i autoskalirate infrastrukturu na najefikasniji način uz Spot by NetApp.
Kontaktirajte nas.


Rightsizing automatizacija

Righizing ili optimalna upotreba cloud resursa pruža balans između smanjenja cloud troškova i održavanja adekvatnih performansi infrastrukture. Uz adekvatan rightsizing, timovi mogu da isprate workload zahteve na način koji korisnicima obezbeđuje besprekorno iskustvo. Obzirom na imperativ kontrole troškove, reč je jednoj od najbrže rastućih oblasti cloud optimizacije, što ilustruje razvoj novih rešenja, dizajniranih da omoguće automatizaciju rightsizinga.

FinOps2.0: Korak ispred kontrole troškova

Inženjerski timovi koriste različite metode i tehnologije automatizacije kako obezbeditli neometan rad aplikacija i stali na crtu poslovnim zahtevima. Ali prednosti automatizacije nisu samo tehnološke prirode, već i finansijske. Oslanjajući se na alate za automatizaciju, kompanije mogu da odu korak dalje i usvoje FinOps.2 – praksu koja omogućava timovima da lakše upravljaju cloud troškovima ne kompromitujući pri tome bezbednost niti dostupnost infrastrukture. U nekom od narednih postova bavićemo se konkretnim rešenjima za menadžement i optimizaciju cloud troškova. Ako biste u međuvremenu želeli da prodiskutujete ovu temu ili da saznate više o alatima za automatizaciju cloud infrastrukture, naši eksperti su tu da odgovore na sva vaša pitanja: kontaktirajte nas.

Najnoviji članci

E-commerce hosting – najčešće greške

Kada je reč o hosting rešenju za vaš e-commerce vebsajt, teško da sebi možete da priuštite propuste.

6 koraka do disaster recovery plana

Nije tajna da u današnjem digitalnom dobu sva uspešna preduzeća funkcionišu oslanjajući se na informacione tehnologije.

Šta je cloud? Vodič kroz cloud computing

Cloud tehnologija je značajno uticala na način na koji kompanije promišljaju i upravljaju svojim IT resursima.