Korisni saveti za razvoj karijere u cloud-u

marko

31.05.2023

Ako tek ulaziš u svet cloud tehnologija, sigurno se pitaš šta bi bila tvoja odskočna daska za razvoj karijere. Možda već uveliko pratiš online kurseve i pitaš se koji da izabereš? Uz to, možda razmatraš da li da se fokusiraš na AWS, GCP ili Azure cloud, razmišljajući o tome koji je najbolji learning path za svaku od ovih platformi? U svakom slučaju, bilo da dolaziš iz IT sveta (sa diplomom tehničkog fakulteta) ili si početnik sa malo iskustva, poznavanje cloud computing-a može da ti otvori brojne mogućnosti.

Zašto cloud?

Odluka da se opredeliš za cloud može da se pokaže kao najkorisnija ikada, jer je reč o veoma perspektivnoj grani IT industrije. Sve više kompanija prelazi na poslovanje u oblaku i potrebni su im stručnjaci iz najrazličitijih oblasti – od cloud arhitekture do administracije i DevOps eksperata. Uz kombinovanu godišnju stopu rasta od 17,5 odsto, predviđa se da će cloud tržište do 2025. godine iznositi 832 milijarde dolara, a do tada će u oblaku biti uskladišteno preko 100 zetabajta podataka U svakom slučaju, digitalna transformacija je ključni element budućeg poslovanja, a IT cloud je njen ključni element. Zbog toga potražnja za cloud stručnjacima neprestano raste, pa ako imaš motivaciju za usavršavanje u ovoj oblasti, naši saveti će ti zaista dobro doći.

Savet 1: Sagledaj cloud na široj slici

Polako, doći će na red i tehnički aspekti cloud platformi kao što su AWS, Microsoft Azure i Google Cloud, ali za početak, sagledaj real-life kontekst i naravno, sebe u njemu. Za širu sliku, pogledaj kako kompanije koriste cloud da unaprede svoje poslovanje na primerima imena kao što su Gomex, AIK Banka, Tehnomanija… Uz to, možeš da se upoznaš sa jednim od lidera u industriji oblaka, i ko zna, možda jednom postaneš deo najvećeg cloud tima na Balkanu, sa više od 100 inženjera i iskustvom u primeni prilagođenih rešenja na upravo 3 (najbolje) platforme o kojima razmišljaš.

Savet 2: Prođi kurseve i stekni sertifikacije

Stalno govorimo da računarstvo u oblaku više nije novotarija već neminovnost. Sve više kompanija prebacuje posao i masu podataka na cloud, a ova svakodnevna bujica aktivnosti zahteva sertifikovane stručnjake sa naprednim (i zvanično potrvrđenim) setom veština koje obuhvataju dizajn, implementaciju i upravljanje aplikacijama u oblaku. Kredibilni sertifikat pokazuje da poseduješ neke od najtraženijih (i najprofitabilnijih) veština i znanja, što zvanično potvrđuju i najveći autoriteti u cloud računarstvu. Nije loše za početak, zar ne? Sertifikati ti pomažu da pokreneš ili ubrzaš svoju karijeru, a mi ti pomažemo da izabereš one prave.

Šta bismo ti preporučili?

  1. AWS certification – Solutions Architect Associate (cena: 150 dolara). Ukratko, ovaj sertifikat potvrđuje tvoju sposobnost da upravljaš AWS računarstvom, umrežavanjem, skladištenjem i bazama podataka. Uz poznavanje osnovnih AWS arhitektonskih principa, globalne AWS infrastrukture, mrežne tehnologije i još toga, tvoj uspon ka oblaku može da počne.
  2. Microsoft Azure Fundamentals AZ-900 (Cena: 99 dolara). Nakon uspešno savladanog ispita, steći ćeš veštine vezane za Microsoft Azure računarstvo u oblaku i njegovu bezbednost, veštačku inteligenciju (AI), internet stvari (IOT), dizajn aplikacija, strategiju upravljanja oblakom, pripremu za testiranje, i još ponešto što će te učiniti konkurentnim na tržištu rada.
  3. Google Associate Cloud Engineer (Cena: 125 dolara). Uz testiranje vezano za postavljanje rešenja kreiranjem projekata, upravljanje korisnicima u Cloud Identity, konfiguraciju naplate, planiranje i konfiguraciju računarskih resursa, skladištenje podataka, postavljanje Google Kubernetes Engine-a i upravljanje virtuelnom mašinom (VM), steći ćeš tražene kompetencije u osnovnim aspektima rada sa Google Cloud-om.

Savet 3: Praktično iskustvo

Da li je išta dragocenije od praktičnog iskustva? Pri tome, projekti na kojima radiš ne moraju biti kompleksni, jer čak i oni manji dobro izgledaju u tvojoj biografiji i pokazuju da imaš inicijativu i interesovanje za cloud, što te izdvaja od ostalih kandidata. Dobra stvar je što su vodeći cloud provajderi omogućili da se iskustvo stekne jednostavno – i besplatno. Evo šta o svojim iskustvima kaže Mainstream ekspert Nemanja Serafimović:

„Moj savet (koji sam i lično primenio) jeste da ne čekate na zaposlenje kako biste radili cloud development, već da uzmete stvar u svoje ruke. Danas svako može da isproba popularne tehnologije tako što će besplatno kreirati nalog i raditi u Azure trial okruženju uz 200 dolara kredita. Sve što vam je potrebno jeste kreditna kartica. Za studente sa validnim indeksom, Azure je obezbedio 100 dolara kredita koji važi godinu dana i može da se iskoristi za preko 25 besplatnih servisa. Ukoliko želite da steknete praktično iskustvo, ovo je idealan način da se upoznate sa Azure okruženjem i razvojem aplikcija u cloud-u. Pre nego što krenete, potrebno je da poznajete bazične cloud koncepte i Azure servise. Ova znanja testiraju se putem Microsoft Azure Fundamentals sertifikcije. Ja sam je, kao što rekoh, stekao potpuno besplatno. Za učenje sam koristio YouTube materijale, a vaučer za polaganje sam dobio uz učešće na Microsoft Virtul Training Days.“

Više informacija o Azure ponudi za studente možeš da pogledaš na: https://azure.microsoft.com/en-us/free/students/. U AWS domenu, različite free trials za proizvode iz mašinskog učenja, analitike, virtual private servera ili bezbednosti možeš da pronađeš ovde.

Savet 4: Izgradi svoj cloud profolio

Portfolio možeš da izgradiš bilo kroz samostalno eksperimentisanje, freelance rad ili razne prakse. Gradeći portfolio, usavršićeš veštine koje će ti biti korisne u daljoj karijeri, a mi ti predlažemo sledeće:

Programiranje – Projekti računarstva u oblaku podrazumevaju kodiranje i poznavanje programskih jezika. Bilo da razvijaš aplikaciju ili kreiraš web lokaciju, moraš da razumeš kako kodiranje funkcioniše, a upravo izgradnjom raznih projekata unapređuješ svoje znanje u Pithon-u, Javi, React-u, C# i drugim programskim jezicima.

Mašinsko učenje i AI – Mašinsko učenje i veštačka inteligencija pomažu u razvoju aplikacija koje simuliraju ljudsko ponašanje i koriste veliku količinu podataka koji mogu da integrišu tehnologije u oblaku. Razvijanjem chatbotova i drugih AI proizvoda, steći ćeš veštine u domenu veštačke inteligencije i vežbati mašinsko učenje.

Sigurnost u oblaku – Nauči kako da razvijaš API-je, identifikuješ i eliminišeš greške, održavaš bezbednost informacija i sprečiš hakovanje. Jer, obezbeđenje sigurnosti je vitalna veština za svakoga ko želi da ovlada računarstvom u oblaku.

Upravljanje bazama podataka – Bilo bi bilo dobro da naučiš dodelu resursa između uređaja u oblaku, kao i nadgledanje angažovanja i preuzimanja informacija. Ove veštine pružaju dubinsko razumevanje arhitekture oblaka i omogućavaju ti organizaciju i upravljanje podacima na jednoj ili više cloud platformi.

Linux operativni sistem – Linux je jedan od najpopularnijih operativnih sistema na svetu. U pitanju je platforma otvorenog koda koju svako može da koristi na više uređaja; i svakako je dobro da naučiš kako da je koristiš u oblaku i razvoju softvera.

Savet 5: Networking, networking, networking

Uvek je najbolje da saznaš iskustva stručnjaka iz prve ruke, pa evo šta o umrežavanju kaže naš Nemanja Serafimović:

„Kada bih kojim slučajem mogao da vratim vreme i za šta ću se usavršavati, ponovo bih izabrao Azure – prvenstveno zbog zajednice. Koncepti se mogu samostalno savladati, kao što se materijali mogu pronaći i iščitati, ali za jednog inženjera je izuzetno dragoceno da vidi kako drugi rešavaju real-life probleme, da upozna različite scenarije primene (use cases) cloud tehnologija i kroz žive diskusije podstakne nove ideje. Zato je moja preporuka svim Azure entizijastima da redovno odlaze na meetup-e i iskoriste snagu zajednice za profesionalni, ali i lični razvoj.“

Koa aktivan član/članica cloud zajednice (Azure, AWS, GCP – koju god odabereš) upoznaćeš ljude sličnih interesovanja, razmenjivati ideje, dobiti korisne savete i uspostaviti kontakte koji mogu da ti pomognu u nalaženju posla. U suštini, IT i cloud se ne razlikuju od drugih industrija, jer uvek je korisno da poznaješ i razmeniš znanja sa što više ljudi. Uostalom, niko ne može da zna sve, a posebno imajući u vidu brzinu kojom se tehnologija menja. Zbog toga je dobro da pratiš trendove, upoznaš nove kolege i čuješ njihova iskustva.

Da li imaš šta je potrebno?

Iskreno rečeno, sve što smo gore nabrojali pada u vodu, ako nemaš iskreno interesovanje za tehnologiju. Cloud inženjeri (i drugi eksperti) su radoznala bića i često imaju jednu veliku prednost: izabrali su karijeru u kojoj je svaki dan nova prilika za učenje.Da li se prepoznaješ u ovom opisu? Ako je tvoj odgovor „da“, možda će baš Mainstream biti jedna od tvojih destinacija na karijernom putu.

Najnoviji članci

E-commerce hosting – najčešće greške

Kada je reč o hosting rešenju za vaš e-commerce vebsajt, teško da sebi možete da priuštite propuste.

6 koraka do disaster recovery plana

Nije tajna da u današnjem digitalnom dobu sva uspešna preduzeća funkcionišu oslanjajući se na informacione tehnologije.

Šta je cloud? Vodič kroz cloud computing

Cloud tehnologija je značajno uticala na način na koji kompanije promišljaju i upravljaju svojim IT resursima.