Premium web hosting: da li vam je potrebno napredno rešenje za vaš sajt?

Katarina Marinković

17.08.2021

Kakva je razlika između klasičnog i premium hostinga? Da li je premium veb hosting na cloudu adekvatna alternativa za vaš sajt, aplikaciju ili online prodavnicu? Hajde da zajedno pronađemo odgovore.

Ekspanzija online poslovanja je primer digitalne evolucije i preduzetničke inicijative da se odgovori na zahteve tržišta. Ovaj trend je naročito zaživeo za vreme kovid pandemije, izdvojivši se kao model opstanka za korisnike, ali i za kompanije koje su svoje aktivnosti preusmerile u digitalnu sferu. Ako se vaš biznis zasniva na ponudi online usluga, jedna od najvažnijih stavki kojoj treba da posvetite pažnju je izbor odgovarajućeg hosting provajdera. A tu postoje razne nedoumice, između ostalog i oko uslova koje hosting rešenja treba ispune.

Kako hosting rešenje utiče na vaš digitalni uspeh?

Online vs. offline

Krenimo od očiglednog: da bi korisnici pristupili vašim proizvodima i uslugama, vaš sajt mora da bude operativan. Međutim, u praksi se često dešava da sajtovi budu nedostupni satima, pa i danima. Razlozi za probleme sa radom vebsajta mogu biti različiti – od pada servera preko ljudske greške, pa sve do hakerskih napada – a zajedničke su im propuštene poslovne prilike.

U održavanju visokoperativnog sajta (sa minimalnim downtime-om), kvalitet hostinga ima ključnu ulogu. Profesionalni veb hosting provajderi imaju veliki broj servera koji su zaštićeni adekvatnom opremom, kao i ekspertizu za dizajn sistema koji će najbolje odgovoriti na vaše potrebe. Takođe, saradnja sa profesionalnim hosting partnerom podrazumeva garancije da će vaš sistem biti maksimalno dostupan: 99.9%.

Zadovoljni vs frustrirani korisnici

Ako koristite shared hosting a imate veliku posećenost sajta (nekoliko hiljada ili više posetilaca na dnevnom nivou), možete imati probleme sa učitavanjem sajta zbog nedostatka serverskih resursa koji su alocirani nekom drugom sajtu. Ovaj problem se slikovito naziva “efekat zločestih komšija” (the “bad neighbour effect”).

Hosting rešenja koja nemaju dovoljno resursa da obezbede optimalnu brzinu učitavanja (“time to first bite”) ili uzrokuju distrupcije stvaraju utisak neprofesionalnog sajta i često odvraćaju posetioce od online kupovine. Jedan od najboljih primera iz prakse je iskustvo trgovinskog giganta “Walmart”. Kroz analizu performansi, “Walmart” je otkrio da posetioci sajta obavljali kupovinu na stranicama koje su se učitavale dva puta brže. Za svakih 100 milisekundi kraćeg učitavanja, inkrementalni prihodi su porasli za do 1%.

Bezbednost vs sajber risk

Veb hosting direktno utiče na bezbednost vašeg sajta, te je stoga važno da izaberete hosting kompaniju kojoj verujete. Bez adekvatnog sigurnosnog plana, vaše online poslovanje će biti ranjivije i podložnije sajber napadima, što je naročito opasno ako prikupljate lične ili transakcijske podatke.

Profesionalni web hosting uključuje end-to-end enkripciju podataka, rešenja za detekciju malvera, bezbednosna ažuriranja i zaštitne barijere protiv DDoS napada. Takođe, uključuje replikaciju podataka koja vaš štiti od gubitaka i dugotrajnih zastoja u poslovanju.

Podrška vs “a šta sada?”

Iako možda ne deluje tako, aspekat podrške je glavni element hosting rešenja. Zamislite koliko biste prodajnih prilika izgubili ako bi vaš server pao baš na dan Black Friday rasprodaje? Imati provajdera koji je uvek na raspolaganju da odgovori na pitanja i brzo reši tekuće probleme vašeg tima i vaših klijenata je ključno za kompanije čiji se poslovni uspeh bazira na online aktivnostima.

Napredni veb hosting: skupa alternativa ili pametna investicija?

Odgovor na ovo pitanje zavisi od prirode vašeg biznisa i sadržaja koji hostujete. Ako vaš online sadržaj nije od kritičnog značaja za poslovanje – npr. ako je u pitanju lični blog ili portal sa malim brojem posetilaca, usluga profesionalnog hostinga vam nije neophodna. Nesumnjivo možete naći isplativije opcije koje će vam omogućiti da upravljate svojim sajtom bez asistencije hosting provajdera. Te opcije su ono što se zove “tradicionalni hosting” i uglavnom se dele na dve forme: dedicated i shared.

Za zahtevnije korisnike, postoji i treća opcija: fully managed veb hosting na cloudu. Ova usluga kombinuje skalabilnost cloud tehnologija, eliminišući pri tome kompleksnost održavanja bezbednosti, nadgledanja i upravljanja resursima. Obzirom da je u pitanju napredniji, a samim tim i skuplji servis, otvara se opravdano pitanje: kada investirati u ovakav hosting? Naš savet je da se pri razmatranju vodite sledećim parametrima:

Da li vaši digitalni servisi zahtevaju vrhunski performans?

Za određene sajtove i veb servise, performans je ključan. Cloud hosting je naprednija alternativa tradicionalnom hostingu na jednoj mašini. Moć ovog koncepta je u korišćenju computing snage više mašina, čime se smanjuje opterećenje servera i postižu maksimalne performanse.

Da li vam je neophodna visoka dostupnost?

Ako koristite on-site hosting, vaši digitalni servisi u potpunosti zavise od fizičke infrastrukture. U slučaju da padne server, pašće i vaš sajt– a to vas može koštati, kako finansijski, tako i reputaciono. Sa druge strane, cloud hosting pruža visoku dostupnost (uptime) uz mogućnost workload balansiranja – prebacivanja zahteva na više instanci, čime se obezbeđuje neometan rad u slučaju otkazivanja komponenti.

Koliko će vaši servisi rasti i kako ćete ispratiti taj rast?

Uspešan vebsajt ili online shop će vremenom rasti. A kada dođe do rasta, može doći i do problema sa skaliranjem resursa. Ukoliko vaše hosting rešenje omogućava samo vertikalno skaliranje (pojačavanje postojećih mašina), vrlo lako može da se dogodi da pretplatite resurse. Pri tome, ovaj proces je često kompleksan za upravljanje i zahteva prekide u radu servera, što nije idealno ako se sajt hostuje na jednoj mašini.

Cloud hosting podržava kako vertikalno, tako i horizontalno skaliranje (preraspodelu zadataka na više mašina), pružajući fleksibilnost za provizionisanje resursa u skladu sa trenutnim zahtevima. Velika vrednost je i što horizontalno skaliranje ne podrazumeva downtime, kao i činjenica da ne postoje ograničenja u broju instanci koje možete da dodate.

Da li vam je potrebna tehnička ekspertiza za upravljanje?

Managed hosting rešenja uključuju ekspertski dizajnirane sisteme koji su bazirani na i prilagođeni vašim specifičnim potrebama. Uz stručnu podršku za sve aspekte upravljanja resursima i infrastrukturom, adiministraciju sistema i softvera, bezbednosne provere i proaktivno nadgledanje servera – vaš tim može da se fokusira na razvoj osnovnog biznisa. Valja napomenuti da ove usluge podrazumevaju 24x7x365 podršku sa ciljem brzog rešavanja problema pre nego što se odraze na poslovanje i iskustvo krajnjih korisnika.

Kada je fully managed web hosting dobra opcija

Prelazak sa standardnog na premium web hosting rešenje jeste dobar izbor za sledeće zahteve:

  • Potreba za efikasnijim provizinisanjem resursa tokom sezonskih “pikova” – povećavanja broja poseta sajtu
  • Potreba da se unapredi pouzdanost infrastrukture
  • Eliminisanje SPOF-a (Single Point of Failure)
  • Zasterela hardverska oprema koja ne može da isprati rast online servisa
  • Potreba za naprednom podrškom i monitoringom sistema

A kada nije?

  • Potreba da se zadrži kompletna kontrola nad infrastrukutrom i administracijom sistema
  • Hostovanje malog (niche) sajta kojim možete samostalno da upravljate.

Tražite novo hosting rešenje?

Zakažite konsultaciju sa našim ekspertima i saznajte kako da unapredite svoj IT sistem i kvalitet isporuke veb servisa.

Najnoviji članci

E-commerce hosting – najčešće greške

Kada je reč o hosting rešenju za vaš e-commerce vebsajt, teško da sebi možete da priuštite propuste.

6 koraka do disaster recovery plana

Nije tajna da u današnjem digitalnom dobu sva uspešna preduzeća funkcionišu oslanjajući se na informacione tehnologije.

Šta je cloud? Vodič kroz cloud computing

Cloud tehnologija je značajno uticala na način na koji kompanije promišljaju i upravljaju svojim IT resursima.